Reklama
Zaburzenia pamięci PDF Drukuj Email

Kiedy zaobserwujemy zaburzenia poznawcze po postacią pogorszenia się  pamięci to każdy z nas zaczyna się niepokoić. Konieczne jest wówczas ustalenie ich przyczyny. Postawiona odpowiednio wcześnie diagnoza pozwoli na podjęcie działań, które zatrzymają lub spowodują spowolnienie pogłębiania się tego procesu.

 

 

Osłabienie pamięci może być bowiem efektem nie tylko procesu starzenia się (co jest fizjologiczne), ale także przejawem procesu chorobowego spowodowanego np. zaburzeniami krążenia mózgowego czy chorobami sercowo-naczniowymi.

 

Łagodne, w początkowym okresie, zaburzenia poznawcze mogą być okresem przejściowym między normalnymi procesami starzenia się a otępieniem, które może rozwinąć się w  pełnoobjawową chorobę Alzheimera

Z badań naukowych (Dierckx i wsp. 2007) wynika, że rozpowszechnienie łagodnych zaburzeń poznawczych (Mild Cognitive Impairment, MCI) w populacji osób po 60 r.ż. wynosi od 15% do 30%. U blisko połowy z nich otępienie rozwija się w ciągu najbliższych pięciu lat a u ok. 10-15% może rozwinąć się w ciągu najbliższego roku. Odpowiednio wczesna diagnoza i właściwe leczenie mogą skutecznie wpłynąć na zatrzymanie tego procesu.    

 

Diagnozowanie zaburzeń pamięci polega na ocenie: orientacji  w czasie i w miejscu, języka i mowy, możliwości zapamiętywania i przypominania, liczenia, myślenia abstrakcyjnego itp. Pomocne w tym procesie są testy psychologiczne, pozwalające na obiektywną ocenę stanu osoby badanej.

Rozmowa ze specjalistą oraz wykonanie odpowiednich badań i testów daje gwarancję postawienia prawidłowej diagnozy i umożliwia zaplanowanie optymalnego postępowania terapeutycznego. Dzięki temu można uzyskać odpowiedź na pytanie czy wystarczy tylko wsparcie przez rodzinę, psychoedukacja i treningi pamięci czy też należy wkroczyć z terapią farmakologiczną.

 

Nasi specjaliści wiedzą jak pomóc, bowiem mają wieloletnie doświadczenie kliniczne w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń pamięci. Zapraszamy do naszego Centrum Leczenia Zaburzeń Pamięci i Choroby Alzheimera.

 

Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł pt. "Choroba Alzheimera", którego Autorką jest nasza współpracownica - dr  Agnieszka Borzym, specjalistka psychiatra

Przeczytaj artykuł

scroll back to top
 

uzależnienia_woronowiczBogate źródło wiedzy o uzależnieniach od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nikotyna itp.); zaburzeniach nawyków i popędów (m. in.: hazard, bulimia i anoreksja) oraz współuzależnieniach, jakimi dotknięte są rodziny uzależnionych. Autor rozwiewa mity związane z uzależnieniami, sporo miejsca poświęca możliwościom uzyskania pomocy i specjalistycznego leczenia.


Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2009

Przejdź do księgarni

23.10.2016